“Mudre zmije i nevine golubice, oprez: ova prostorija vrvi velikim opakim vukovima. Izopačena pastorala u kojoj podli lukavac kuje spletke za sve nas budale. Možda ćete prepoznati priču. Možda čak i neka lica.“
U četvrtak 22. svibnja 2025. u 19 sati u Trotoaru u Zagrebu otvara se samostalna izložba Kristiana Kožula naslovljena “Čudovišta, izrodi i izdajnici (1573.)”
Jedan od najistaknutijih hrvatskih suvremenih umjetnika, Kožul u svojim radovima istražuje teme kolektivne memorije, ideološke ikonografije i povijesnih konstrukata, koristeći raznovrsne medije i hibridne prostorne instalacije. U svojoj novoj izložbi “Čudovišta, izrodi i izdajnici (1573.)” u Trotoaru vraća se u razdoblje nakon Seljačke bune, reinterpretirajući povijesna zbivanja kroz prizmu groteske, satire i suvremenih strahova. U fokusu su figure negativaca – barun, biskup i bezimene vodorige – izrađene od keramike, stakla i tkanina, koje tvore ambijentalnu instalaciju nalik izopačenoj pastorali. Kožul ironizira mitove o herojstvu i porazu, razotkrivajući kako povijest postaje igralište moralne relativnosti. Instalacija propituje ulogu fantazije u oblikovanju kolektivne svijesti i identiteta te briše granice između fikcije i činjenice, između poraza i spektakla. Estetski raskošna, a materijalno krhka, izložba suprotstavlja tragove nasilja s umjetnom idilom, podsjećajući nas da povijest često pripovijedaju oni koji drže olovku – a jezik lukavca je oštar, varljiv i pun zamki.
“Tko definira što je ispravno? Tko prokazuje nitkove? Tko drži olovku? Žuta, zelena, bijela i crvena dolaze na scenu – jednostavne boje za jednostavne priče. Prošlost obiluje pobjednicima i gubitnicima, tlačiteljima i potlačenima – apsolutnim mitologijama koje oblikuju nacije, provocirajući romantične zavjere moći, okrutnosti i gubitka. Prošlost je prošlost, dok fantazija stvara nacrte iz stvarnosti. Nije li tako, tako slatko prepustiti se zločinačkim izdajama? Prizivati
groteskne duhove traumatičnih poraza? Romantizirati gubitak i uživati u tuđoj nečovječnosti? Poznata priča, doista.” – Iz teksta o izložbi: Luja Šimunović i Klara Petrović (KUĆĆA)
Izložba se može pogledati do 6. rujna 2025., a ljetna pauza galerija planirana je od 15. srpnja do 20. kolovoza.
O umjetniku:
Kristian Kožul (rođen 1975. u Münchenu) je vizualni umjetnik čiji se rad oblikuje na sjecištu fetišizacije, fantazije i društvene kritike. Koristeći estetiku forenzičnih praksi, barokne teatralnosti i spekulativne fikcije, istražuje kako proturječja suvremenog svijeta utječu na naše poimanje stvarnosti. Njegove skulpture i instalacije često evociraju motive sigurnosti, luksuza i ideološke ikonografije, koje transformira u simbole kolektivne tjeskobe i društvenih težnji.
Studirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, a potom na Kunstakademie Düsseldorf, gdje je diplomirao 2002. godine u klasi profesora Irmina Kampa. Dobitnik je niza nagrada, među kojima su: nagrada za najbolju izložbu godine HDLU (2018.), 2. nagrada T-HT@MSU (2014., u suradnji s Damirom Žižićem), nagrada Josipa Račića (2007.) i nagrada na 8. trijenalu hrvatskog kiparstva (2003.).
Kožul je izlagao na brojnim izložbama, uključujući: PS1 Gallery / MoMa, New York; Muzej suvremene umjetnosti Zagreb; Nacionalni muzej moderne umjetnosti Zagreb; Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Rijeka; Richter zbirka, Zagreb; Meštrovićev paviljon, Zagreb; Bijenale umjetnosti u Jeju, Koreja; Impakt festival, Utrecht; 9. Bijenale mladih umjetnika Europe i Mediterana, Rim; Lauba – Kuća za ljude i umjetnost, Zagreb; Kibla, Maribor; Goff+Rosenthal, New York; Galerie Exhile, Berlin; Galerie TZR Düsseldorf; Galerie Anhava, Helsinki.
Djela mu se nalaze u privatnim i muzejskim zbirkama među kojima su MSU Zagreb, NMMU Zagreb i MMSU Rijeka. Živi i radi u Zagrebu.