Poetski monolozi

Lada Franić

Pjesme iz ciklusa “Poetski monolozi”

AKO BLISKOST IMA BRZINU 

Ostati,
dok se može,
dok glas ne postane muk,
dok tišina ne dobije ime.

Ne ostaju ljudi u meni
tek tako.
Ja odlazim sporo
iz svoje rutine.
Najprije ode pogled,
zatim pitanja,
pa ruka koja je mogla 
ostati, 
a nije…

Kad nestaneš,
ne boli me odsutnost,
nego ono što sam mogla biti,
a nisam…
Padne teško ono 
što slutim.
A nismo nikada…
Čekali smo bolji
trenutak.

Vrijeme nije kratko, 
nego smo mi 
rastreseni…
Sanjamo san 
koji neće biti…

Neću žuriti.

 Ako bliskost ima brzinu,
to je brzina
kojom se sjeda
pokraj
nekoga
bez 
raz
lo
ga.


KAD TE gđa SAMOĆA JAKO VOLI

Nosim
je
pod kožom.
Gledam
kako raste.

Dobro
mi uspijeva.

Pušta

korijenje.
Reže.
Glođe.
Srče.

Svaki
dan.

Bez
najave.

Ne
plete
misli.

Razvaljuje
ih.
Noktima.
Rukama.
Nogama.
Zubima.

Ima jutara
kad
joj veselo
uzviknem:
– Ej!
Još si
ovdje?

Rušiš
me
i podižeš.

Isjeckaš
me
i sastavljaš
zlatnim vezom.

Kao da si
jedina
koja zna
gdje mi kosti
trebaju
leći.

Mijenjaš
taktiku.

Pripremaš
iznenađenja.

A zatim me
već poodavno
učiš
kako ustati,
kako ne pripadati
usprkos
toplini
dodira.

Voli
mene
gđa Samoća.

Bez obećanja.
Bez izlaza.
Sirovo

surovo.

Nikada
me nije
napustila.

Lojalna
do kraja.
Prava
prijateljica.
Nikad
nije
lagala.

Zahvaljujem
joj
na 
toj
bezuvjet
noj
ljubavi.

Dala
mi je
darove
koje mi nitko
ljubljen
dao nije:
mir
bez svjedoka,
snagu
bez publike,
glas
koji se
ne prilagođava,
život
bez panike…

S Njom
sjedim
za stolom.

Bez
vjere
u pobjedu.

To je
čvrsta
istina
koja nas je
izgradila
održala
za
 drž
  a
   la


PROFESIONALNI NAMJEŠTAČ OSMIJEHA

Sanjala sam muškarca
koji mi namješta osmijeh
Hladnokrvno
precizno
kao da popravlja kvar

Prstima mi razmiče usne
kaže:
„Ne tako.
Previše bježi.
Zadrži zrak između zubi.
Eto… tako.
Ni previše života,
ni previše smrti.“

Zrak ima miris metala
Dišem 
kroz kožu
pupak, nokte
i osjećam 
nije nježan
nije grub
samo naviknut
Ruke mu znaju što rade
On je profesionalni namještač 
osmijeha
u galaksiji 
zatrpan je poslom 

Kaže:
„Žene se previše smiju
kad se boje,
a premalo
kad su sretne.
Ti si taman.“

Ne pita me tko sam
Ne traži da budem lijepa
Samo da ostanem
U granicama 
U međuprostoru
Gdje se ništa 
ne vidi
ne čuje

Ali moj osmijeh 
ne zna granice
Uvijek pobjegne 
u prevelik smijeh
ili u rupu tuge

Kad se probudim,
lice mi je prazno.
Zrcalo 
šuti.


BILA SAM VODA

Ne pišem zakon.
Nosim ga u tijelu.

U meni se vino 
pravi samo
bez slavlja
u mraku, pod rebrima
ugljen mi grije ruke 
dok gasim požare
koje nisam zapalila

A ljudi?
Ljudi se u meni 
ruše zbog šutnje
iz krvi koja se hladi
iz poljubaca 
koje su više uzimali
nego davali

Silan je vaš zakon
ali jedino
pomoću moga 
preživljavam

Kažu: sebe sačuvaj!
Odgovaram:
rasipala bih se 
kako bih ostala živa

preživjela bitke u kuhinji
i
na bojnim poljima
satkanim od zavisti 
od bijede u postelji
od opasnosti 
koje su nosile 
ime oholosti
i glas
koji je govorio:
„To je normalno.”

Smrt?
Smrt i ja smo 
uvježbavale 
plesne korake 
godinama 
prestala sam je 
zvati prijetnjom.

Ali vidjela sam i
od vode se može 
praviti svjetlost

ja sam bila voda
po kojoj su gackali
da bi osvijetlili 
sebi put

Snovi?
Moji su se pretvarali 
u ruke pune posla,
u leđa koja nose,
u usta koja šute 
kad bi istina 
preskupa postala.

Neprijatelje nisam 
pretvarala u braću
toliko naivna ipak
nisam
ja sam ih stvarala
i učila voljeti
i puštala 
da 
odu

Kažu:
Zakon je star i uvijek nov.

Odgovaram:
Znam koliko je star.

Star je koliko i prva žena
koja je shvatila
da se svijet 
ne održava na idejama
nego na ženinoj kičmi.

Usavršava se
ali ne u uzvišenosti 
uma
nego u djevojčici 
koja rano nauči
stisnuti zube
u ženi koja više 
ne objašnjava

Ne slavim zakon ljudi
Preživljavam 
njegove nuspojave

i kad odem
ostat će rupa 
u vremenu
u kojoj se 
držalo sve
što se nije 
smjelo 
raspasti

rasuti


DIJAGNOZA 

Obrazac se ponavljao.
Ne zato što ga nisam razumjela,
nego zato što sam u njemu 
ipak ostajala funkcionalna.

Bliskost se javljala 
u nepravilnim razmacima.
Nije imala trajanje, 
ali je imala učinak.
Aktivirala me, 
zatim ostavljala bez 
povratne topline.

Učila sam se praznini 
kao normalnom stanju.
To se nije smatralo problemom,
nego cijenom.

Nakon svakoga susreta 
ostajala je tišina
koja nije bila mir.
Bila je odsustvo.
Navikavanje na manjak.

Sreća se pojavljivala rijetko
i uvijek s odgodom.
U sjeni prethodne.
Nedovoljna da ostane,
dovoljna da nestane.

S vremenom sam prestala 
očekivati.
To se tumačilo kao 
zrelost.
U stvarnosti, 
to je bila prilagodba
na vlastito smanjivanje.

Dijagnoza nije bila šok.
Bila je imenovanje:
Intenzitet bez odnosa.
Kontakt bez kontinuiteta.
Simptom:
Odsutnost osjećaja –
imati pravo na više.

Terapija propisana:
Traganje za sobom i 
svojim identitetom.

Kontrola za tri mjeseca.


OTPUSNO  PISMO

Pacijentica se otpušta 
u stabilnom stanju
svjesna obrasca
bez potrebe za daljnjom racionalizacijom.
Preporučuje se prekid kontakta
koji se ne može
razviti u odnos.
Preporučuje se distanca
radi duhovne higijene.

Očekivana nuspojava prekida:
privremeni osjećaj praznine.
Praznina se ne smatra regresijom,
nego prostorom oporavka.

Daljnje liječenje uključuje:
ponovno učenje trajanja,
toleranciju na mir,
i razlikovanje intenziteta 
od bliskosti.

Prognoza je povoljna
uz uvjet da pacijentica
više ne pristaje biti
mjesto regulacije 
tuđe praznine.

Otpušta se;
stabilno je,
bez ekstaze,
bez velikoga
poboljšanja
što se smatra 
napretkom

Kontrola za tri
mjeseca.


MAGNETNA REZONANCA 

Gledam tvoje oči.
Plave k’o bura.
Precizno snimaju 
svaki trzaj moje trepavice 
kao magnetna rezonanca.

Režu duboko pod kožu, 
kosti
do kralježnice 
koja usprkos svemu
stoji  uspravno
ne povija se 
dok ne pukne …

Skeniraš?
Razmičeš molekule i
atome moga 
krvotoka,
linfne čvorove 
zavezuješ,
odvezuješ…
Snajperist si.
Tražiš onu točku,
metu.
Nema je.
Skrivena u mulju
zelenih očiju koje 
nemaju prostranstvo neba.

Imaju dubinu jezera.
Voda u kojoj plivaš
i ne prelijevaš se.
Kad me pogledaš,
ne uzmičem,
stojim ravno
dok probijaš kožu,
mišiće, sve 
do četvrtoga i petoga kralješka
gdje tijelo pamti istinu.
Tu se javi trnac, 
signal, 
ne prijetnja.

U mreži sam tvoga 
plavetnila,
ali mreža nije zamka.

To je polje susreta.

Tvoje oči su vidjele svijet odozgo.
Moje su ga preživjele iznutra.
Zato smo ravnopravni.

Jer, plavo ne dominira zelenim.
Zeleno ne guta plavo.
Oni se mjere.
Održavamo  pogled.
Surfam u tvojim očima
bez gubitka daha.
Znam dubinu.
Znam kada stati.
Znam vratiti se sebi.

Ti plivaš u mojem zelenilu
i osjećaš sporost vode
koja ne traži dopuštenje.
Samo opuštajući zagrljaj 
koji te preplavljuje do srži.

Ovdje se nitko ne utapa.
Ovdje se testira prisutnost.

Nema ega.
Nema osvajanja.
Samo dvije boje
koje ostaju svoje
dok se prožimaju 
do kosti.

Ako se ovdje nešto dogodi,
to neće biti lom. 

Bit će ravnoteža.

Plavo koje vidi daleko.
Zeleno koje nosi duboko.

A tijelo zna.
Kralježnica stoji.
Pogled ne trepće.
Usna šapće:
Ajd!
Idi 
Dub
oko


NIČIJA KOŽA

među nama
nije tijelo
nego prostor
ničija zemlja
gdje se skidamo riječima
i oblačimo drskost

ti to zoveš suludošću
ja to preimenujem
u erotski dišpet

razum ostavljamo
na parkiralištu
pored političkih laži
i tuđih strahova

ti bi me
ali bez odgovornosti

ja bih te
ali bez milosti 
razgolićeni
ogoljeni 
bez pogleda

fotografije su čudne
jer ne znaš
što bi s mojom 
hirovitošću

kažeš: 
“bih”
kao da je to dovoljno
kao da se tako 
ne urušavaju
svjetovi

ja kažem:
možda…
ali trebamo se 
naći samo 
u dimenziji
koja ne traži čaj
ni opravdanje

i kad kažeš:
“bok”
to nije kraj
nego kukavička točka
u sredini 
rečenice
pravopisna pogreška 

među nama
i dalje je
želja
koja ne zna
kamo bi 

odgovaram:
“možda” 
i u tom možda
stane cijeli jedan susret
koji se nikad
nije dogodio

jer neke bliskosti
postoje samo
da nas nježno
dodirnu
iz
nutra
dub
oko